Հունիսի 16-ին ԱԺ անկախ պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը հանդիպեց Եվրոպայի ոչ ֆորմալ կրթության ասոցիացիայի նախագահ Վալդաս Յանկաուսկասի հետ:
Հանդիպման առանցքում ոչ ֆորմալ կրթությանը վերաբերող հարցերն էին:  Զրուցակիցներն անդրադարձան ոչ ֆորմալ կրթության առանձնահատկություններին,  այդ կրթատեսակի կազմակերպման դժվարություններին եւ դրանց հաղթահարման ուղիներին: Մասնավորապես անդրադարձ կատարվեց այդ ոլորտում Լիտվայի գրանցած հաջողություններին: Վալդաս Յանկաուսկասը ներկայացրեց Լիտվայի փորձը`  մանրամասնելով, թե իր երկիրն ինչպիսի դժվարություններ է հաղթահարել,  ինչպիսի օրենսդրական բարեփոխումներ են իրականացվել այդ ճանապարհին:
Սոֆիա Հովսեփյանի խոսքով` Հայաստանում այսօր ոչ ֆորմալ կրթությունն իրականացվում  է չկանոնակարգված: Կան որոշ խնդիրներ` կապված  ոլորտի  վերահսկելիության եւ զարգացման  հեռանկարի հետ: «Հետեւաբար անհրաժեշտ է  բարեփոխել եւ՛ օրենսդրությունը, եւ՛ Կառավարության համապատասխան որոշումները»,- նշում է պատգամավորը՝ հավելելով, որ ոչ ֆորմալ կրթության դաշտը    հստակեցնելու եւ կարգավորելու համար անհրաժեշտ է  ունենալ մեկ ամբողջական օրենք:
Խնդիրը կարգավորելու նպատակով զրուցակիցները համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնեցին:
Նշենք, որ այժմ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում, որի անդամ է նաեւ Սոֆիա Հովսեփյանը, մշակվում է ոչ ֆորմալ կրթությանն ու արտադպրոցական կրթությանը  վերաբերող  օրենսդրական փաթեթ:
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող լրացումները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 22-ի արտահերթ նիստում: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը հանձնաժողովին է ներկայացրել օրենքի նախագծի վերաբերյալ Կառավարություն առաջարկները: Մասն...

On June 16, the NA independent deputy Sofia Hovsepyan met with the President of the Association for Non-Formal Education of Europe Valdas Jankauskas.
The issues on non-formal education were at the core of the meeting. The interlocutors touched upon the peculiarities of non-formal education, the difficulties of organization of that kind of education and the ways of their overcoming. The successes registered by Lithuania in that sphere was particularly also touched upon. Valdas Jankauskas presented the experience of Lithuania, detailing what difficulties his country overcame, and legislative reforms made on that way.
According to Sofia Hovsepyan, today that non-formal education in Armenia is implemented non regulated. There are some problems related to the controllability of the sphere and the development perspective. “Therefore it is necessary to make reforms in the legislation and in the relevant decisions of the Government,” the MP has noted, adding that it is necessary to have one complete law for specifying the field of non-formal education and regulate it.
The interlocutors expressed readiness for regulating the problem.
Let us note that now at the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport, where Sofia Hovsepyan is also a member a legislative package on non-formal education and extra-school education is under revision.