Հունիսի 16-ին ԱԺ անկախ պատգամավոր Սոֆիա Հովսեփյանը հանդիպեց Եվրոպայի ոչ ֆորմալ կրթության ասոցիացիայի նախագահ Վալդաս Յանկաուսկասի հետ:
Հանդիպման առանցքում ոչ ֆորմալ կրթությանը վերաբերող հարցերն էին:  Զրուցակիցներն անդրադարձան ոչ ֆորմալ կրթության առանձնահատկություններին,  այդ կրթատեսակի կազմակերպման դժվարություններին եւ դրանց հաղթահարման ուղիներին: Մասնավորապես անդրադարձ կատարվեց այդ ոլորտում Լիտվայի գրանցած հաջողություններին: Վալդաս Յանկաուսկասը ներկայացրեց Լիտվայի փորձը`  մանրամասնելով, թե իր երկիրն ինչպիսի դժվարություններ է հաղթահարել,  ինչպիսի օրենսդրական բարեփոխումներ են իրականացվել այդ ճանապարհին:
Սոֆիա Հովսեփյանի խոսքով` Հայաստանում այսօր ոչ ֆորմալ կրթությունն իրականացվում  է չկանոնակարգված: Կան որոշ խնդիրներ` կապված  ոլորտի  վերահսկելիության եւ զարգացման  հեռանկարի հետ: «Հետեւաբար անհրաժեշտ է  բարեփոխել եւ՛ օրենսդրությունը, եւ՛ Կառավարության համապատասխան որոշումները»,- նշում է պատգամավորը՝ հավելելով, որ ոչ ֆորմալ կրթության դաշտը    հստակեցնելու եւ կարգավորելու համար անհրաժեշտ է  ունենալ մեկ ամբողջական օրենք:
Խնդիրը կարգավորելու նպատակով զրուցակիցները համագործակցելու պատրաստակամություն հայտնեցին:
Նշենք, որ այժմ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովում, որի անդամ է նաեւ Սոֆիա Հովսեփյանը, մշակվում է ոչ ֆորմալ կրթությանն ու արտադպրոցական կրթությանը  վերաբերող  օրենսդրական փաթեթ:
ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում առաջարկվող լրացումները երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել են ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի` մայիսի 22-ի արտահերթ նիստում: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գեւորգյանը հանձնաժողովին է ներկայացրել օրենքի նախագծի վերաբերյալ Կառավարություն առաջարկները: Մասն...

16 июня независимый депутат НС С.Овсепян встретилась с председателем Европейской ассоциации неформального образования В.Янкаускасом.
На встрече обсуждались вопросы неформального образования. Собеседники рассказали об особенностях неформального образования, трудностях его организации и способах их преодоления. Особо были отмечены достижения Литвы в этой сфере. В.Янкаускас представил литовский опыт, подробно остановившись на сложностях преодоления препятствий на этом пути, реализованных законодательных реформах.
По словам С.Овсепян, сегодня неформальное образование в Армении не отрегулировано – есть некоторые проблемы с надзором и перспективами его развития. «Поэтому необходимо реформировать как законодательство, так и соответствующие решения правительства», - отметила депутат, добавив, что для уточнения и регулирования сферы неформального образования необходим цельный закон.
Для решения вопроса собеседники выразили готовность к сотрудничеству.
Ныне в Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта, членом которой является также С.Овсепян, разрабатывается законодательный пакет о неформальном и внешкольном образовании.